Evlilik İzin Belgesi

Evlilik izin belgesi nereden alınır ? Evlilik izin belgesi hangi durumlarda istenir ?

 

Nikah izin belgesi olarak da bilinen evlilik izin belgesi hangi koşullarda ve nereden alınır ? Evlilik için başvuru yapıldığı esnada istenen bazı belgeler bulunmakta konu ile ilgili daha kapsamlı bilgi için evlilik işlemi için hangi belgeler gereklidir ? Yazımızı okumanız size kolaylık sağlayacaktır.

 

Evlilik İzin Belgesi Nedir ?

Evlilik başvurusu yapacak çiftlerin ikametinin bulunduğu yerin dışında herhangi bir yerde evlenebilmeleri için gerekli belgeye evlenme izin belgesi denir.

Evlilik İzin Belgesi Nereden Alınır ?

Evlilik izin belgesi için eşlerden birinin ikamet ettiği ilçeye bağlı olan evlendirme dairesine başvurması gereklidir. Elenme beyannamesinde bulunan bu belge eğer ki sizin için gerekli değilse evlenme beyannamesi tek nüsha olarak düzenlenir. Evlenme izin belgesi alacak çiftler için ise iki adet düzenlenmektedir. Bunlardan biri, izin belgesini veren belediyede ikinci nüsha ise nikah günü almak için başvuru yapılan belediyeye teslim edilmesi için çiftlere verilmektedir. Evlilik izin belgesi evlenme beyannamesinin altındaki onay kısmında yer alır.

Evlilik İzin Belgesi Hangi Durumlarda İstenir ?

Evlenecek çiftlerden birinin ikametinin bulunmadığı il veya ilçede nikahlarının kıyılabilmesi için istenmektedir. Yani nikah çiftlerden ikisinin de olmadığı herhangi bir ilde kıyılacak ise evlilik izin belgesi için eşlerden birinin ikamet ettiği belediyeden izin belgesi alması gerekir. Evlenecek çiftler farklı ilçelerde ikamet ediyor ve nikah çiftlerden birinin ikametinin yer aldığı ilçede kıyılacak ise bu durumda evlilik izin belgesine gerek yoktur.