Aileler Tanıştırılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hayatınızdaki insanla geleceğiniz ve evliliğiniz açısından atacağınız en önemli adım olan aileleri tanıştırma süreci, çiftlerin son derece dikkat etmesi gereken bir süreçtir. İlişkinin geri kalanı açısından oldukça kritik olan ailelerin tanıştırma aşamasında, partnerlerin dikkatli adımlar atmaları gerekir. Karşılıklı beklentilerden ailevi tutumlara, gelenek ve göreneklerden yaşam tarzlarına kadar birçok etkeni gözden geçiren çiftler, ilk buluşmada aksilik yaşanmaması adına tüm etkenleri gözden geçirmelidir.

 

Ailelerin Karşılıklı Beklentileri Taraflarla Paylaşılmalı

Buluşma safhasına gelmeden önce kişiler, ailelerine partnerlerinin ailelerinin beklentilerini açıklamalı ve aile yapıları ile alakalı bilgi vermelidir. Aileler tarafların karşılıklı beklentisini henüz kavrayamadan görüşme gerçekleşirse, diyalog esnasında gergin bir atmosfer oluşabilir. Dolayısıyla ailelerinizin tanışması esnasında en ufak bir gerginlik sezinlerseniz, konuyu bir şekilde beklentilere ve ailevi tutumlara getirin. Karşılıklı olarak tutumlar ya da beklentiler üzerine konuşmak ortamı yumuşatacak ve tarafların diyalog kurması daha kolay olacaktır.

 

Ailelerin Gelenek ve Göreneklerin Dikkat Edin

Aileler, yetiştikleri çevreye göre farklı gelenek ve göreneklere sahip olabiliyorlar. Bu doğrultuda tanışma sürecinde aileler arasında diyalog kurabilmek adına tarafların gelenek ve göreneklerini dikkate alın. Sizin için uygun olan bir şey karşınızdaki aile için uygun olmayabilir. Bahsi geçen durum yüzünden ilk buluşmada sorunlar ya da gerginlikler yaşanması da muhtemeldir. Yaşanacak olan gerginliklerin önüne partnerinizin ailesi hakkında hassas olmanız gereken noktaları ondan öğrenerek geçebilirsiniz.

 

Yaşam Tarzlarını Anlamaya Çalışın ve Saygı Gösterin

Değerleri, inançları ya da yaşam tarzları ne olursa olsun diyalog kurmanın ilk adımı anlamaktan geçer. Bu bağlamda aileniz görüşme esnasında karşı tarafın dünya görüşünü anlamaya ve diyalog kurmaya özen göstermeli. Ayrıca aileler arası dayanışmanın sağlanması için karşılıklı saygı ortamının gelişmesi de bir diğer önemli nokta. Karşılıklı saygı ortamını geliştirecek davranışlar ise yine tarafların birbirini anlamasına bağlı.