Aşık Olmamıza Gerçekten Engel Var mı?

Gelmediği zaman senelerce kapımıza uğramayan aşk, geldiği zaman da gümbür gümbür gelir. Uzun süre kapımızı çalmadığı durumlarda da inancımızı sarsar ya da duygusal açıdan boşlukta hissetmemize neden olabilir. Psikolojik olarak bu durumlarda aşkın gerçek olup olmadığını sorgular ve inancımızı kaybederiz. Bu yazımızda böylesini durumların üstesinden gelmek için yapılması gerekenlerden ve gerçekten aşık olmamızı engelleyen etkenlerden bahsedeceğiz.

 

Güven Sorunu Aşkın Önündeki En Büyük Engel

Her nerede “aşık olamıyorum” cümlesi görürseniz bilin ki o cümleyi söyleyen kişinin en büyük sorunu güvendir. Güven sorunu gerçek aşka ve duygulara engel olduğu gibi karşımızdaki insanı istemeden kırmamıza da sebebiyet verebilmektedir. Güven sorunu aynı şekilde duygusal olarak hayatınızdaki insanlara karşı aşırı sorgulayan tutumumuzun da sorumlusu olabilir. Durum böyle olunca güven sorunu, duygusal ilişkilerin önünde açılması gereken önemli bir engel olarak öne çıkar.

 

Güven Sorununu Aşmak İçin Neler Yapılabilir?

Güven sorununu aşmak için yapılacak en önemli şey karşınızdaki insana değer vermekten geçer. Ona karşı benimsediğiniz aşırı sorgulayıcı tavrı bir kenara bırakarak ona gerçekten değer verdiğinizi hissettirebilirsiniz. Bu doğrultuda hayatınızdaki insanla aranızda daha sıcak bir ilişki sürdürecek ve o insana verdiğiniz değer sayesinde işlerin yoluna girdiğini göreceksinizdir. Aynı şekilde güven problemi, ilişkilerde geleceği düşünmenizi engelleyen problemlerden de biridir. Geleceğe yönelik planlar yapmak ve ilişkinizi sağlam temellere oturarak gerçek aşk hissini yaşamak istiyorsanız öncelikli olarak karşınızdaki insana güvenmeyi deneyebilirsiniz.

 

Geçmiş İlişkilerin Omzunuzdaki Yükünden Kurtulun ve Karşılıklı İlişki Geliştirin

Geçmiş ilişkilerin size yaşattıkları hala aklınızı kurcalıyor, canınızı yakıyor olabilir. Durum böyle olunca da duygusal hayatınıza yeniden yön vermek için daha yapıcı tutumlar sergileyebilirsiniz. Geçmişte yaşanan olumsuz deneyimleri unutmaya odaklanıp hayatınıza yeni aldığınız insanla işlerin farklı yürüyeceğine inanarak ilişkinizi karşılıklı olarak şekillendirmeye odaklanabilirsiniz.