ayrılık acısı

Ayrılık Acısının Üstesinden Gelmek İçin Neler Yapılır?

Özellikle biten uzun süreli ilişkiler taraflar üzerindeki en olumsuz etkisi olan ayrılık acısı her ne kadar kişiden kişiye değişse de kimsenin yaşamak istemeyeceği bir histir. Kimilerinde uzun süreli kimilerinde ise günlük etki bırakan ayrılık acısını da hafif bir şekilde atlatmak mümkün. Bu yazımızın konusu, acılı ayrılıkların en büyük psikolojik etkisi olan ayrılık acısının üstesinden gelme yollarından bahsedeceğiz.

Başlangıçta Ailenize ve Sevdiklerinize Vakit Ayırın

Ayrılık acısının en zorlayıcı kısmı, ayrılığın hemen sonrasında yaşanan boşluk hissidir. Bu hissi bastırmak kolay olmadığı gibi üstesinden gelindiği durumda ayrılık acısının da hafifleyeceğini söylemek doğru olacaktır. Ayrılık sonrası oluşan boşluk hissini bastırmak, tek başınıza yapabileceğiniz bir şey değil. Bu yüzden değer verdiğiniz insanlarla arkadaşlarınızla ya da ailenizle daha fazla vakit geçirmeye odaklanmalısınız. Bahsettiğimiz boşluk hissi sevdiklerinizle vakit geçirdiğiniz taktirde az da olsa hafifleyecek dolayısıyla sevdiklerinizin yanında yavaş yavaş kendinizi mutlu hissetmeye başlayacaksınızdır.

Hobilerinize ve Hoşlandığınız Aktivitelere Yoğunlaşmaya Odaklanın

Arkadaşlarınızla ya da sevdiklerinizle vakit geçirmenin yanı sıra kendinize de vakit ayırmanız gerekecektir. Fakat bunu yaparken sizi oyalayacak ve kafanızı dolduracak aktivitelere yoğunlaşmanız daha sağlıklı olabilir. Özellikle duygusal anlamda yaşadığınız boşluğun üstesinden gelebilmek adına el becerilerinizi kullanabileceğiniz bir hobi edinebilirsiniz. Ayrıca kitap okuma, film ya da dizi izleme gibi dikkatinizi başka yere çekecek etkinliklere de yoğunlaşmanız faydalı olacaktır.

Mesleki Önceliklerinize ve Geleceğinize Kafa Yorun

Ayrılık acısının en büyük psikolojik etkilerinden biri de her şeyden elini ayağını çekme yaratmasıdır. Bahsi geçen etkinin üstesinden gelmek için okulunuzu, işinizi ya da geleceğinizle alakalı planlarınızı dikkatli düşünmeniz yararlı olabilir. Bu bağlamda hayatınıza daha dikkatli yön verebilmek adına psikolojik olarak sizi yavaşlatan ayrılık acısını bastırmaya öncelik verebilirsiniz.