dini nikah nasıl bozulur

Dini Nikah Nasıl Bozulur ?

Dini nikah nasıl bozulur ? Dini nikah hakkında her şey

Dini nikah çiftlerin evlenmelerine engel olacak bir durum olmaması halinde Allah katında evli sayılmaları için kıyılması gereken nikahtır. Nikahın kıyılması için öncelikle çiftlerin Müslüman olması gereklidir. Bu koşul dışında da bazı şartlar gerekmektedir.

 

Dini Nikahın Şartları Nelerdir ?

Dini nikah şartlarından herhangi birinin olmaması durumunda nikah geçersiz sayılır. Dini nikah şartları ;

-Evlenecek çiftlerin her ikisi de Müslüman olmalıdır.

-Şahitlerin en az birinin erkek olması, Müslüman olması ve ehliyet sahibi olması gerekir.

-Aileden ve akrabalardan gizli tutulmamalı, babasının rızası alınmalıdır.

-Gereken şartlar sağlandıktan sonra evlenecek olan adamın eşine vermekle yükümlü olduğu mehir üzerine nikah kıyılmalıdır. Belirlenen bu mehir nikahı kıyacak imam ile paylaşılmalıdır.

 

Mehir de ayarlandıktan sonra nikahı kıyacak olan kişi Allah’ın sıfatlarını, iman ve İslam’ın şartlarını belirterek gelin ve damada bunları kabul edip etmediklerini sorar. Gelin ve damadın evet demesi üzerine dini nikah kıyılır.

Dini Nikah Nasıl Bozulur ?

İslam dininde boşanma durumuna sıcak bakılmasa da bazı istisnai durumlarda boşanma için izin vermekte. Peki, boşanmanın gerçekleşmesi için ne olmalıdır ? Dini nikahlı olan çiftlerin boşanabilmesi için erkeğin üç kez ”boş ol” demesi gerekir. Bir diğer durum ise çiftlerden birinin din değiştirmesidir. Bu iki durum haricinde resmi nikahın sonlandırılması da dini nikahın bozulması için yeterlidir.