düğün gelenekleri

Düğün Gelenekleri

Türk düğünleri hakkında ilginç gelenekler

Son zamanlarda birçok çift düğün yapmak yerine sade nikah töreni yaparak dünya evine girmeyi tercih etse de ülkemizde hala uygulanan ilginç düğün gelenekleri bulunmaktadır. Gelin bakalım güzel ülkemizin hangi ilinde hangi gelenekler hakim.

 

Adana

Damat kına gecesine giderken yolda ağaç dalına bırakılan yumurtaları vurması istenir. Vuramadığı takdirde kız evi kendisine ceza verir. Buna karşılık kız tarafının yaptığı ilginç bir gelenek ise; çeyiz damat evine götürülmeden önce damat tarafı çeyizden bir yastık kaçırır. Kız tarafındaki gençler ise kendisini kovalar. Yastığı kapıp ilk damada götüren bahşiş alır.

 

Afyonkarahisar

Afyonkarahisar’da kız isteme töreninde erkek tarafına sadece su ikram edilir. Kız verilirse erkek tarafı cuma günü çaya davet edilir.

 

Aydın

Bu güzel şehrimizde kesin olan bir kural var ki ev sahibi olmayan erkeğe kız verilmez. Pazartesi başlayan düğünlere ön düğün, cuma günü başlayan düğünlere ters düğün denilmekte. Ayrıca düğünlerde damat gelini para, buğday, şeker ve pirinç serperek karşılamakta.

 

Diyarbakır

Bu yörede ise gelin, damat evinin kapısının önünde içi dolu bir testi kırar. Böylece evliliklerinin bir ömür su gibi yolunda gideceği umulur. Gelinin koyun gibi uysal olacağı inancı ile gelin içeri girerken ayaklarının altına post serilir.

 

Edirne

Kız ve erkek çocuğunun olması için gelin, damat evine geldikten sonra dışarı çıkarılarak bir kız ve bir erkek çocuğu kucağına oturtulur. İlginç olan bir diğer gelenek ise akşam yemeğine gelen konuklar kaşıklarını yanlarında getirirler.

 

Kastamonu

Kız istenmeye karar verildiğinde evin huyu iyi olan bireyi ayakkabısını sallayarak ayağından atar. Ayakkabı düz düşer ise evliliğin uğur getirileceğine inanılır.

 

Konya

Erkek evine götürülürken ölümü unutmaması için mezarlıktan geçirilir. Ayrıca ilk gece de damadın arkadaşları bacadan içeriye mendil sarkıtarak yiyecek ister.

 

Muş

Muş düğün geleneklerine göre damat düğün tıraşından sonra iç çamaşırları ile konukların önüne çıkar, Damatlık kıyafetleri üç kez etrafında dolaştırıldıktan sonra giydirilir.