düğün salonları ne zaman açılacak

Düğün Salonları Açıldı mı ? Düğün Salonları Ne Zaman Açılacak ?

Pandemi sebebi ile kapatılan düğün salonları ne zaman açılacak ? Düğünlerde uygulanması gereken tedbirler nelerdir ?

Vaka sayısının artması ile nişanlar, kına geceleri, nikahlar ve düğünlerin yasaklanıp yasaklanmayacağı günlerdir merak konusuydu. Bilim Kurulunda alınan tavsiye kararları ve Başkan Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda İçişleri Bakanlığından düğünler, nişanlar, nikahlar ve kına gecelerine yönelik bir karar alındı. Peki, düğünler yasaklandı mı, iptal mi oldu ?

Daha önce 14 ilde izin verilmeyen sokak/köy düğünü, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan gibi etkinliklere , 4 Eylül Cuma günü itibari ile ülke genelinde yapılmasına izin verilmeyecek.

 

Bu doğrultuda 81 ilde

-Nikah merasimi şeklinde yapılabilecek olan düğünler ile nikahların en fazla 1 saat içerisinde tamamlanmasının sağlanacak.

-Nikah merasimi şeklinde düğün veya nikah yapılacak düğün salonlarında, sandalye koltuk düzeninin mesafe koşullarına uygun ve dans – oyun pisti alanlarını da kapatacak şekilde oluşturulacak. Ayrıca toplu yemek verilmesi ya da her türlü yiyecek-içecek servisi yapılmasına, hiçbir şekilde izin verilmeyecek.

-Gelinle damadın birinci ve ikinci derece yakını olmayan 65 yaş ve üzeri kişiler ile 15 yaş altı çocukların düğünlere ve nikah törenlerine katılması yasaklanacak.

-Temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra daha önce valiliklere gönderilen genelge ile Sağlık Bakanlığı Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde bulunan tüm kural ve tedbirlere eksiksiz riayet edilmesi sağlanacak.

-Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72’nci maddeleri uyarınca gerekli kararlar valiliklerce alınarak en geç 04.09.2020 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanılacak.

Tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek.