düğün salonları açılıyor mu

Düğün Salonları Açılıyor mu ?

Birçok çifti ilgilendiren düğün salonları açılıyor mu ?

Koronavirüs salgını nedeni ile birçok çift evlilik hayallerine bir süreliğine ara vermiş ve düğün takvimlerini askıya almışlardı. Kabine Toplantısı’nda evlenecek olan çiftlerin düğün salonlarının açılış tarihine ilişkin bilgiler merakla beklenmekte.

Vaka sayısının artması ile Bilim Kurulunda alınan tavsiye kararları ve Başkan Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda İçişleri Bakanlığından düğünler, nişanlar, nikahlar ve kına gecelerine yönelik bir karar alındı. Bu doğrultuda

-Nikah merasimi şeklinde yapılabilecek olan düğünler ile nikahların en fazla 1 saat içerisinde tamamlanması sağlanacak.

-Nikah merasimi şeklinde düğün veya nikah yapılacak düğün salonlarında, sandalye koltuk düzeninin mesafe koşullarına uygun ve dans – oyun pisti alanlarını da kapatacak şekilde oluşturulacak. Ayrıca toplu yemek verilmesi ya da her türlü yiyecek-içecek servisi yapılmasına, hiçbir şekilde izin verilmeyecek.

-Gelinle damadın birinci ve ikinci derece yakını olmayan 65 yaş ve üzeri kişiler ile 15 yaş altı çocukların düğünlere ve nikah törenlerine katılması yasaklanacak.

-Temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra daha önce valiliklere gönderilen genelge ile Sağlık Bakanlığı Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde bulunan tüm kural ve tedbirlere eksiksiz riayet edilmesi sağlanacak.

-Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72’nci maddeleri uyarınca gerekli kararlar valiliklerce alınarak en geç 04.09.2020 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanılacak.

Tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Peki, bu kısıtlamalar ne zaman bitip, düğün salonları açılacak ?

Düğün Salonları Ne Zaman Açılıyor ?

Düğün salonları açılış tarihi ile ilgili sorgulamalar son günlerde oldukça arttı. Son olarak gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrasında normalleşme takvimi Mart ayını işaret etmekte.