erken evlilik

Erken Evlilik

Erken evlilik kararı hangi sonuçları doğurur ?

Erken evlilik18 yaşın altında, çocuğun fiziksel, fizyolojik ve psikolojik olarak evlilik ve çocuk sahibi olmak gibi sorumlulukları taşımaya hazır olmadan yapılan evlilik olarak tanımlanmaktadır.

Türkiye’deki en önemli toplumsal sorunlardan bir tanesi çocuk evlilikleridir. Erken evliliklerin görülme sıklığı ve nedeni bölgeye göre değişiklik gösterir. Günümüzde insanlar, daha ileri yaşta evlenmeyi tercih ediyor ancak aslında ne zaman kendinizi hazır hissediyorsanız o zaman evlenmelisiniz. Kadın ya da erkek için evliliğin herhangi bir yaşı olmamakta. Ancak bugün yürürlükte olan Medeni Kanun’un 124. Maddesinde evlilik yaşı, “Erkek veya kadın onyedi yaşını doldurmadıkça evlenemez.

Çocuk evlilikleri bireyin psikolojik ve bedensel gelişimini etkileyen, eğitimlerini aksatan, mesleki ve sosyal işlevselliği bozan önemli bir travmatik faktör olarak değerlendirilmektedir. Erken evliliklerde ortaya çıkan sorunlar arasında en çok depresyon, kaygı bozuklukları, fobik problemler, güven problemleri, sağlık ile ilgili problemler ve intihar girişimleri bulunmaktadır. Erken yaş evlilikler erken gebelik ve doğumlara yol açabilmektedir. Erken yaşta evliliklerin büyük bir çoğunluğu görücü usulü ya da ailelerin kararı zorlama yolu ile olsa da bazı durumlarda kişilerin kendi isteklerine dayalı da olabilmektedir.

Bir insan dünyaya geldiği andan itibaren sürekli bir gelişim ve değişim içindedir. İstenen ve beklenen de gelişimin ve ilerlemenin olumlu ve sağlıklı bir şekilde olmasıdır. Bebeklik, çocukluk döneminin ardından gelen ergenlik dönemi sihirli, karmaşık ve yorucu bir dönemdir. Bu dönem yaklaşık 12-20 yaşlar arasındadır. Bu yaşlar evlilik yaşları için uygun değil. Kendi adınıza ya da çocuklarınızın adına vereceğiniz yanlış bir evlilik kararının hayati bir karar olduğunu unutmayın.