evlendirme dairesi

Evlendirme Dairesi Resmi İşlemler

Evlendirme Dairesi,

Evlilik akdinin gerçekleşebilmesi için yapılması gereken prosedürler ve bunları tamamlayabilmek için alınması gereken belgeler bulunmaktadır. Evlenme Dairesinde nikahını kıymak isteyen çiftler için tüm detaylara yazımızda yer verdik.

Evlendirme Dairelerinin genellikle bir adet nikah salonu ve kokteyl alanı bulunmaktadır. Bununla ilgili olarak merak edilenlerden biri ise nikah salonunun kaç kişilik olduğudur. Hangi ilçede nikah yapılacaksa ilçe evlendirme dairesinin resmi web sitesinden bunu öğrenmeniz mümkün.
Nikah töreninin yapılacağı salona göre kokteyl salonu büyüklüğü değişebilir genel olarak 1.000 kişilik davetli kapasitesine sahip salonlar mevcut. Akşam 18:00 – 18:30 saatlerinde nikahı kıyılan çiftlerin burada kokteyl yapma imkanı bulunmakta. Eğer böyle bir talep olursa, nikah dairesinin anlaşmalı olduğu kokteyl organizasyonu yapan firma ile görüşmek gerekiyor.

Evlendirme Dairesi Nikah İşlemleri

Nikah işlemleri için evlendirme dairesinden başvuru yapılmalı. Hafta içi her gün 08.30 – 12.00 saatleri arasında başvurular kabul edilmektedir
Nikah için en erken alınabilen tarih, başvuru yapılan günden 24 saat sonrası. Müracaat ettikten sonra 24 saat dolmadan nikah töreni yapılması mümkün değil. Nikah için alınabilecek en geç tarih ise başvurudan 6 ay sonrası.
Evlenecek çiftlerin Nikah Dairesi’ne başvuru için beraber gitmeleri gerekli. Eğer kişilerden biri gidemeyecekse vekaletname belgesi alınmalı. Müstakbel eş, bu belgeyle müracaat işlemlerini yapabilir.
Çiftler, nikah tarihine karar verdikleri andan itibaren evlendirme dairesine gidip gün almalı ve işlemlerini yaptırmalılar. Özellikle hafta sonları çok talep gördüğü için erkenden Evlendirme Dairesi’yle iletişime geçilmesinde fayda var.