Evlenecek Çiftlerde Kan Uyuşmazlığı

Evlenecek Çiftlerde Kan Uyuşmazlığı

Evlenecek çiftlerin kan uyuşmazlığı hakkında bilmesi gerekenler nelerdir ?

Evlenmek için resmi kurumlara başvuruda bulunurken sağlık raporu istenmekte. Çünkü bazen kan uyuşmazlığına rastlanabilmekte. Kan uyuşmazlığı birçok ülkede pek çok kişi de görülebilir. Rh(-) negatif ve Rh(+) pozitif kan temasında görülen kan uyuşmazlığının, uzman doktorlar tarafından tedavisi mümkün. Peki, kan uyuşmazlığı nedir ? Kan uyuşmazlığı nasıl tedavi edilir ?

Kan Uyuşmazlığı Nedir ?

Kan uyuşmazlığı, tespit ve tedavi edilmediği takdirde bebeğin sağlığını tehlikeye sokabiliyor. Evlenecek çiftlerden bazı özel kan tahlilleri alınıyor. Her çiftin kan grubuna bakılması gerekir. Çünkü RH uyuşmazlığı bu şekilde saptanıyor. Annenin negatif babanın pozitif olması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Doğan çocuğun da pozitif olması durumunda RH uyuşmazlığı ortaya çıkıyor. Bununla ilgili Rhogam aşısı yapılır. Her doğumun, düşük ya da ölü doğum, canlı doğum bunların sonuçlanmasının ardından ilk 72 saat sonra yapılacak bir aşıdır.

Kan Uyuşmazlığı Tedavisi

Kan uyuşmazlığı, tedavi edilmediği takdirde bebeğin sağlığını tehlikeye sokabilir. Evlenecek çiftlerden bazı özel kan tahlilleri alınmaktadır. Her çiftin kan grubuna bakılması gerekir çünkü RH uyuşmazlığı bu şekilde saptanmakta. Annenin negatif babanın pozitif olması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Doğan çocuğun da pozitif olması durumunda RH uyuşmazlığı ortaya çıkmakta. Bununla ilgili Rhogam aşısı yapılır ve her doğumun, düşük ya da ölü doğum, canlı doğum bunların sonuçlanmasının ardından ilk 72 saat sonra yapılacak bir aşıdır.

Kan Uyuşmazlığı Evliğe Engel mi ?

Sağlık raporunda alınan kan testi ile Hepatit B, Hepatit C ve frengi gibi cinsel yolla bulaşabilecek hastalıklar inceleniyor. Bunun dışında kan gruplarının ölçümü yapılıyor. Burada kadın Rh – ve erkek Rh + ise çift bilgilendiriliyor. Ancak bu durum herhangi bir şekilde evliliğe mani değildir. Evlilikte kan uyuşmazlığı olması durumunda doğuma kadar hem anne hem de bebek takip ediliyor ve gerekli müdahaleler yapılarak doğum gerçekleştiriliyor.