evlenme ödeneği

Evlenme Ödeneği

Evlenme Ödeneği Şartları nelerdir ? Evlenme ödeneği nasıl alınır ?

Evlenme kararı beraberinde pek çok ihtiyaç için masraf getirmekte. Gelinlikten yemek takımına, damatlıktan salon takımına kadar yapacağınız bu masraf için devlet desteği alabilirsiniz. 11 bin Türk lirasına kadar çeyiz hesabı uygulaması ile devlet destek sunmakta. Peki evlenme ödeneği yani çeyiz desteği nasıl alınır ? Devlet evlenme ödeneği şartları nelerdir ?

Aile Ve Sosyal Bakanlığı tarafından yürütülen bu uygulama 2016 yılında başlamış bulunmakta. Çeyiz hesabı ile çeyiz parası farklı olmaktadır. Çeyiz parası yetim aylığı alan gelin adaylarına, evlenirken maaşlarının 24 katına kadar devlet tarafından verilen bir defaya mahsus yapılan ödemedir.

Evlenme Ödeneği Şartları Nedir ?

-Türk vatandaşı olması

-Yurtiçi mevduat veya katılım bankalarında çeyiz hesabı açması. Bunun için gerekli belgeleri çeyiz hesabı açtıracağınız bankadan öğrenebilirsiniz. Açılan çeyiz hesabına en az 3 yıl boyunca ödeme yapılması.

-27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yapması.

-Evlilik tarihinden önce asgari 3 yıl boyunca hesaba düzenli ödeme yapması,

Çeyiz hesabına yapılacak ödemeler için aylık ve üç aylık olarak iki ödeme planı bulunmakta. Seçeceğiniz bu planı daha sonra değiştirmeyeceğinizi de belirtelim. Çeyiz desteği ödemesini almak için evlendikten sonraki 6 ay içerisinde bankaya başvurmalısınız. Başvuru sonrasında banka, devlet katkısı ödeme başvurularını 10 işgünü içerisinde bakanlığa iletmekte. Bakanlık da 30 işgünü içinde, gerekli kontrollerin ardından devlet katkısı ödeme hesabının bulunduğu bankaya aktarılmasını sağlamakta ve banka da aynı gün size ödemenizi yapmakta..