Evlenme Yardımı

Evlenme parası yardımından yararlanabilmek için nasıl bir yol izlemeli ?

Evlilik parası yani evlenme yardımı çeyiz parası olarak da bilinmektedir. Evlilik parası nasıl alınır ? Evlilik parası almanın şartları nedir ve ne kadardır ?

Evlenmeye hazırlanan binlerce insan devlet tarafından ödenen çeyiz yani evlilik parasını nasıl alabileceğini merak etmekte ve araştırmaktadır. Evlilik parası için başvuru nasıl yapılır ? İşte, evlilik parası başvuruları hakkında detaylar.

Evlilik parası alabilmenin en önemli şartı ilk defa evleniyor olmaktır. Başvuru için evlilik tarihi itibari ile 5 yıl içerisinde başvuru yapılmadığı takdirde kişi bu hakkını kaybetmiş sayılmaktadır. Evlilik parası için başvuru yapacakların, SGK İl Müdürlüğü ya da Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine müracaat etmeleri gereklidir. Başvuru esnasında çeyiz yani evlilik parası başvuru dilekçesi talep edilir. Eğer yapılan evlilik henüz nüfus kütüğüne geçmediyse, başvuruda evlilik cüzdanı da istenir. Evlilik parası yalnızca ölüm aylığı almakta olan kız çocuklarına ödenmektedir. Annesi ya da babasından dolayı ölüm aylığı alan kız çocuklarının aylıkları evlenene kadar kesilmez. Fakat evlendiğinde yazılı olarak talep ederse ölüm aylığının iki yıllık tutarı çeyiz parası olarak kendisine ödenir. Eğer ki kişi talep etmezse SGK otomatik olarak evlilik parası vermez.

 

Evlenme – Çeyiz Yardımı Parası Ne Kadardır ?

Evlenme yardımı parası hesaplamaiçin yetim aylığı tutarı kullanılmakta. Evlenme tarihi itibariyle yetim aylığı ne kadarsa o tutar üzerinden 2 yıllık yetim parasının birikmiş hali çeyiz parası olarak veriliyor. Ayrıca evlilik parası alabilmek için evlenecek olan kişinin nikah tarihinde ölüm aylığı alması ve evlendiği için aylığının kesilecek olması gerekmektedir.