evlilik namazı

Evlilik İçin İstihare Namazı

Evleneceğiniz kişiyi rüyada görebilir misiniz ? İstihare nedir ? İstihare namazı evlilik namazı nasıl kılınır?

Yapmak istediğiniz herhangi bir şeyin size hayır getirip getirmeyeceğini önceden bilemezsiniz. Hele ki bu evlilik ise. Evlenmeye karar vermek ne kadar önemli ise evleneceğiniz kişiye karar vermek de o kadar önemlidir. Fakat bu kararın dünya ya da ahirette size fayda sağlayıp sağlamayacağını kestiremezsiniz. Ticaret, evlilik, seyahat ve benzeri bir işe teşebbüs eden kimse, o işin kendisi için hayırlı olup olmayacağını hissetmek maksadıyla iki rekat namaz kılmak, iyi ve hayrın görünmesi için Allah`a yalvarıp dua etmektir. Bu namaza istihare namazı, duaya da istihare duası denilir.

Evlilik istiharesine içten ve samimi bir şekilde Allah’ a tevekkül edilerek yatıldığı zaman rüyada çıkan olaylar gerçek hayatla da bağlantı içinde olur. Örneğin; evlilik istiharesinde beyaz ve yeşil rengin görülmesi durumunda evliliğinizin her zaman güzel bir şekilde olacağına işaret edilir. Bunun dışında kırmızı veya siyah rengin görülmesi sonucunda da ileriki hayatınızda olumsuz durumla karşılaşacağınız işaret edilir. Evlilik istiharesini inanarak yapmak önemlidir. İstihâre namazı mendup olup, birinci rekâtında Fâtiha’dan sonra Kâfirûn sûresi; ikinci rekâtında Fâtiha’dan sonra İhlas sûresi okunur. Namazdan sonra istihâre duası yapılır. Hz. Peygamber, istihârede şöyle dua edilmesini tavsiye etmiştir: Allah’ım! Senden, ilminle hakkımda hayırlı olanı bana bildirmeni, kudretinle bana güç vermeni istiyorum. Senin büyük fazlı kereminden ihsan etmeni istiyorum. Senin her şeye gücün yeter, ben ise acizim; Sen her şeyi bilensin, ben ise bilmem; çünkü Sen bütün gizli şeyleri en iyi bilensin. Allah’ım! Yapmayı düşündüğüm bu iş, benim dinim, hayatım, dünyam ve ahiretim bakımından hakkımda hayırlı olacaksa, bunu bana takdir eyle, onu bana kolaylaştır, uğurlu ve bereketli eyle! Eğer bu iş, benim dinim, yaşayışım, dünyam ve ahiretim bakımından kötü ise, onu benden, beni ondan uzaklaştır. Hayır, nerede ise, onu bana takdir et ve onunla beni hoşnut eyle!) (Buhârî, Teheccüd, 25; Da’avât: 48; Tirmizî, Salât, 237)

İstihâre, bir bakıma yapılacak işin hayırlı olmasını veya hayırlı ise gerçekleşmesini Allah’tan dilemek ve O’na danışmak demektir. İstihâre yapmak isteyen kişi, kalbinden her şeyi atarak iki rek‘at namaz kılmalı ve ardından Peygamberimiz’in öğrettiği yukarıdaki duayı yapmalıdır. Allah bunu samimi olarak isteyenlere bir işaret veya ipucu verir. İlk yapıldığında sonuç alınamazsa üç veya yedi defa tekrarlanabilir.

1. Rekat

  • “Niyet ettim Allah rızası için iki rekat İstihare namazı kılmaya” diye niyet ederiz
  • “Allahu Ekber” diyerek İftitah alır ve namaza başlarız
  • Euzü-besmele çekeriz
  • Secde‘ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde‘ye gideriz

2. Rekat

  • Ayağa kalkarak Kıyama dururuz
  • Besmele çekeriz
  • Secde‘ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde‘ye gideriz
  • “Es selâmu aleyküm ve rahmet’ullah” diye sağa ve sola selam vererek namazı tamamlarız.