evlilik için sağlık raporu ne kadar

Evlilik İçin Sağlık Raporu Ücreti

Evlenmek için gerekli belgelerden biri de sağlık raporudur. Peki, sağlık raporu nereden alınır ve ücreti ne kadardır ?

Evlilik başvurusu işlemleri için gerekli belgelerin önceden bilinmesi ve tedarik edilmesi son anda oluşabilecek sorunlar için önemlidir. Evlilik yani nikah günü almak için çiftlerden birinin ikametinin bulunduğu veya nikahın kıyılacağı yerin bağlı olduğu belediyeye ait evlendirme dairesine başvuruda bulunulmalıdır. Eğer nikahın kıyılacağı evlendirme dairesi, çiftlerden birinin veya ikisinin birden ikamet ettiği yerleşim yerinde değilse evlilik izin belgesi alınması gerekmektedir. Gerekli bir diğer belge ise sağlık raporudur.

Sağlık Raporu Nereden Alınır ?

Evlilik için sağlık raporu işlemlerini bir sağlık kuruluşunda gerçekleştirebilir ve bu tetkiklerin sonuçlarını aile hekimine onaylatarak, aile hekimi imzalı sağlık raporu alabilirsiniz. Evlilik için istenen sağlık raporları birçok sağlık kuruluşundan alınabilir. Fakat pek çok testin yapılması ve film çekilmesi nedeniyle tam teşekküllü bir hastaneden rapor alınması daha kolay olmaktadır. Bu nedenle devlet hastanelerinden kolaylıkla sağlık raporu almanız mümkündür.

Evlilik İçin Sağlık Raporu İçin Gerekli Testler Nelerdir?

Sağlık raporunda genellikle kan tahlili ve akciğer filmi istenmektedir. Kan testleri ile beraber kan grubu belirlenir ve hepatit, frengi ve AIDFS gibi hastalıkların var olup olmadığı kontrol edilir. Ayrıca çiftlerin kan uyuşmazlığı olup olmadığı da kan testleri ile belirlenmektedir. 

 Akdeniz anemisi testi de nikah öncesi yaptırılması gereken testlerden birisidir. Sağlık raporu alınırken Akdeniz Anemisi testi sonuçları da değerlendirilmektedir.

Evlenmek İçin Sağlık Raporu Ne Kadardır ?

Sağlık raporu alırken genellikle 40 ile 75 TL aralığında bir ücret ödenmektedir.