evlilik-izni

Evlilik İzni Kaç Gündür ?

Evlenecek çiftler için merak konusu olan evlilik izni kaç gündür ?

Düğün izni için genel bir izin günü bulunmamakta bu durum çalışan kişinin memur ya da işçi olmasına bağlı olarak değişmektedir. Çiftler için düğünden günler önce stres ve yorgunluk başlarken düğün kutlamasının yorgunluğu ile dinlenmeye fazlası ile ihtiyaç duyarlar. Fakat ne yazık ki iş kanunu kapsamında bu süre kısıtlanmaktadır. Peki, düğün izni kanunlar kapsamında kaç gün olarak verilmektedir. İşçi ve memurlar için farklılık gösteren düğün izni 2020 yılı için kaç gündür ? Merak edilen cevap yazımızda.

 

Düğün izni kaç gündür ? sorusundan önce evlenecek çiftler evlilik iznini nasıl kullanabileceklerini bilmelidirler. Kişilerin daha önceden hiç bir şekilde kullanamadıkları düğün izni için nikah tarihi ya da düğün tarihinin ibrazı gerekmektedir. Çalışanlar işçi veya memur farketmeksizin bu izni kullanma taleplerini bir dilekçe ile işverenlerine iletmelidirler. Evlilik izni evliliğin gerçekleştiği tarihte veya sonrasında da kullanabilir. Ayrıca kişinin 2. 3. veya daha fazla evliliği söz konusu ise yine de düğün izninden yararlanabilir. İş kanununda izin süreleri için gün kavramı kullanıldığından izin günleri hafta sonu ya da resmi tatil günlerine de denk gelse izinden sayılmaktadır.

 

Memurların Evlilik İzni Kaç Gündür ?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 104.maddesinde mazeret izni olarak memura talebi üzerine 7 gün izin verilmektedir.

 

İşçinin Evlilik İzni Kaç Gündür ?

4857 Sayılı İş Kanunu Ek Madde 2’de düğün izni diğer bir ifade ile evlilik izni 3 gündür. Fakat bu süre iş sözleşmelerinde düzenlenerek artırılabilir.