Evlilik Korkusu – Gomofobi Nasıl Yenilir ?

Evlilik korkusu diğer adı ile gomofobi nedir ? Nasıl yenilir ?

 

Birçok kadın ve erkekte görülebilen evlilik korkusu için gerektiğinde uzman bir doktordan yardım alınmalıdır ? Evlilik korkusunun en temel nedeni gerçek hayatın sorumluluğunu alma korkusudur. Bir diğer temel neden ise bireyin kendi ailesi ve etrafında yapılan evliliklerde yaşanan olumsuzluklardan kaynaklanmaktadır. Gomofobi kadın ve erkekte evlilik stresi yaşatmaktadır. Ortak yaşanan bu streste sadece tedirginliği oluşturan sorular farklıdır ? Kadın, eşim beni aldatır mı ? Babamın evinde ki gibi rahat eder miyim ? Şiddete maruz kalır mıyım ? Erkek ise, eşime ve çocuklarıma bakabilir miyim ? Onlar için iyi bir eş ve baba olabilir miyim gibi sorular söz konusudur.

Bir partneriniz var her şey güzel giderken evlilik sürecine girilmiyor ise evlilik kokusunun olup olmadığı bu korkuların ne olduğu neden kaynaklandığı anlamanız gerekir. Eğer ki partneriniz bunları sizinle paylaşabiliyorsa bu korkularını yenebilecek durumda da olduğunu gösterir. Evlilik adımını atan eşler sorunlarını kendileri evlilik öncesi konuşmalı ve çözmelidir ki bu oldukça önemlidir. Bura da iletişim kurabilmek sorunun çözülmesinde büyük etkendir. Eğer bu noktada sorun yaşıyorsanız karşınızdakinin iletişim dilini ifadesini anlamalı empati kurabilmelisiniz.

Evlilik korkusunu ortaya çıkaran ve günümüzde sıklıkla rastlanılan nedenler;

-Sadakat ile ilgili sorunlar

-Sorumluluğun artmasından doğan korku

-Maddiyat

-Evlilik içi uyum dengesinin kurulamaması korkusu

-Güvensizlik ile ilgili sorunlar

-Ayrılık korkusu

Bu nedenle evlilik öncesi sorulması gereken ne varsa sorulmalı, korkular üzerine konuşulmalı, korkuların nedenleri giderilmelidir. Korkuların nedenleri giderilirse ilişki evliliğe doğru gider. Fakat birbirinizin duygu ve düşüncesini anlamazsanız bu durum evliliğe gitmez.