Evlilik tazminatı

Evlilik Nedeni İle İşten Ayrılanlar İçin Tanınan Haklar – Evlilik Tazminatı

Çalışan kadının ya da erkeğin evlilik nedeni ile işten ayrılması durumunda tanınan bir hak var mıdır ? varsa bu haklar nedir ?

Evlendikten sonra artan sorumluluklar ile işten ayrılma kararı veren birçok kadın işçi bulunmaktadır. Peki böyle bir durumda yapılan iş sözleşmesinin bağlayıcılığı nedir? çalışanın faydalanacağı bir hakkı var mıdır ?

1475 sayılı İş Kanununun 14. maddesi gereği evlenen kadın işçi, evlilik tarihi itibari ile 1 yıl içerisinde kendi özgür iradesi ile evliliği neden göstererek işten ayrılma hakkına sahiptir. Bu doğrultuda kadın işçi, işten ayrılma talebini belirttiği bir dilekçe sunarak yapmış olduğu iş sözleşmesini feshedebilir. Kişinin evlilik tarihi nikah tarihi esas alınarak hesaplanır. Burada önemli olan durum işçinin evlilik sebebi ile kıdem tazminatına hak kazanabilmesi için kendi isteği ile işten ayrılması durumudur. Ancak işveren tarafından iş akdi feshedilen kadın işçi, evlenme tarihinden itibaren 1 yıl dolmamış olsa bile kıdem tazminatı alamaz. Evlilik nedeniyle 1 yıl içinde işten ayrılma durumunda kıdem tazminatı hakkı kadın çalışanlar için tanınmış bir haktır. İş yerinde çalışma süresinin en az 1 yıl veya daha fazla olması gerekir. Burada prim günü olarak 365 günün tamamlanmış olması önemli değil. Önemli olan iş yerinde ilk sigortalı olarak çalışmaya başladığınız tarihten sonra en az 1 yıllık sürenin dolmuş olmasıdır. Yazılı beyan yani dilekçe konusunda merak edilen detaylara bu içeriğimizde yer vererek sizlere kolaylık sağlamaya çalıştık.

 

Dilekçenizde öncelikle çalıştığınız kurumu belirtip yetkili birime örneğin insan kaynaklarına ithafen diye başlayabilirsiniz. Kurumda çalışmaya başladığınız tarihe ve nikah tarihinize yer verip 1475 sayılı İş Kanunu’nun kıdem tazminatıyla ilgili yürürlükteki 14. maddesine istinaden, evlilik nedeniyle işten ayrılma talebinizi ve işten ayrılmak istediğiniz tarihi belirterek bu tarihinden itibaren geçerli olmak üzere iş sözleşmesini sona erdirmek istediğinizi yazmalısınız. Dilekçeye kimlik fotokopinizi ekleyerek evlilik nedeniyle iş sözleşmesini fesh etmek istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır.