evlilik nedeni ile yeni kimlik başvurusu

Evlilik Nedeni İle Yeni Kimlik Başvurusu

Evlilik nedeni ile kadınların kimlik değişimi için izlemesi gereken yol nedir ?

Çipli kimlik uygulamasından önce her iki eşin de medeni hal değişikliği nedeni ile kimliklerini yenilemeleri gerekmekteydi. Fakat yeni çipli kimliklerde ‘medeni hal’ durumu olmadığından, erkeklerin evlendikten sonra kimlik değiştirme zorunluluğu kalmadı. Ama kadınların, soyadı değişikliği nedeni ile kimliklerini yenilemesi gerekmekte. Peki, evlendikten sonra kadınların kimlik değişimi için izlemesi gereken yol nedir ?

Kimlik kartı başvurusu için yanınızda bulundurmanız gereken evraklar;

-Nüfus cüzdanı ya da kimlik kartı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi veya kimlik yerine geçen bir belge.

-Bir adet biyometrik fotoğraf.

Nüfus Cüzdanı değiştirme işlemi nerde yapılır ?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün web sitesi üzerinden ya da Alo 199 Çağrı Merkezi aracılığıyla randevu alınarak veya randevusuz olarak ilçe nüfus müdürlüklerinden, yurt dışında ise dış temsilciliklerden yapılıyor.

 

Evlendikten sonra nüfus cüzdanı değiştirme süresi var mıdır?

Yeni kimlik mevzuatında, evlendikten sonra, belirli bir süre içinde kimlik yenileme zorunluluğu bulunmamakta. Ancak soyadı değişikliğinden dolayı herhangi bir resmi işlemde sıkıntı yaşamamak için çok ertelemeden yenileme işlemlerini gerçekleştirmek gerekir. Ayrıca nikah sonrası nüfus cüzdanı yenileme işlemlerinde herhangi bir yenileme süresi bulunmadığı için evlendikten sonra kimlik değiştirmeme cezası gibi bir uygulama bulunmuyor.

 

Nüfus Cüzdanı yenileme ücreti ne kadar

Evlilik nedeniyle kimlik değiştirme ücreti 2020 yılı için 25 TL. Kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 50 TL. Uluslararası aile cüzdanı için ise 110 TL değerli kağıt bedeli alınmaktadır. 

 

Evlendikten sonra kimlik değiştirme işlemi nasıl yapılır ? Evlendikten sonra kızlık soyadı olarak da bilinen evlenmeden önceki soyadını da eşinizin soyadıyla birlikte kullanmak isterseniz, bu durumda yapmanız gereken, isteğinizi yeni kimlik başvurusu sırasında dilekçe doldurarak beyan etmek. Ayrıca evlendikten sonra sadece kızlık soyadınızı kullanma dilekçesi de doldurabilir, kendi soyadınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.