gelin arabası

Gelin Arabası

Gelin arabası kullanımı

Bir düğün törenindeki en duygusal anlardan birisi de şüphesiz gelin alma anıdır. Bu duygu yüklü anda düğün konvoyu oluşturulur ve gelin arabasının arkasından düğün alanına doğru yola çıkılır.

Gelin arabasına çoğunlukla sadece gelin ile damat ya da gelinin ailesinden bir kişi, damadın ailesinden bir kişi olmak üzere dört kişi biner. Düğün günü, gelin ile damadın en mutlu ve aynı zamanda en heyecanlı oldukları günlerden birisidir. Bu yüzden gelin arabasında onlara yardımcı olacak birilerinin olması, çiftin heyecanını ve stresini bir nebze olsun azaltır. Örneğin gelin arabadan inerken ve binerken birinin ona yardımcı olması gerekir. Bu yüzden nazınızın geçtiği birini seçmelisiniz. Aklımıza gelen ilk tercihler arasında ise kuzen, kız kardeş, yenge, yakın bir arkadaş olur. Başka bir seçenek ise gelin arabasına sadece gelin ve damadın binmesi. Bazı çiftler sırf bunun için iki kişilik araba kiralıyor ki hem baş başa keyifli bir yolculuk olsun hem de akrabalar gücenmesin. Şu da bir gerçektir ki gelin arabasına, gelin ve damat dışında birinin daha binmesi uygundur. Çünkü gelinlik zaten büyük/kabarık olacağı için çift, arka koltuklara anca sığacaktır. Ön koltuklara da şoför ile gelinin akrabası oturacağı için arabada başka yer kalmayacaktır. Bu sayede ihtiyaç halinde sıkıntı yaşanmayacaktır.

Bazı yörelerde aileler, gelin arabasına önceden kimin bineceğini çiftlere danışmadan planlayabiliyor; öne oturma konusunda ısrarcı olan kayınvalideler, arka koltuğu üçlemek isteyen akrabalar Bu davranış bize göre her ne kadar yanlış olsa da böyle bir durumla karşılaşabilirsiniz. Fakat bu özel gününüzde canınızı hiç sıkmayın, tüm kararları sizin verdiğinizi unutmayın.

Gelin Arabasını Kim Kullanır?

Özellikle gelenek ve göreneklerimizde olan çocuklara zarf ile para atma esnasında şoförün herhangi bir kazaya neden olmaması için mutlaka çok dikkatli olması gerekir. Damat, hem düğün heyecanı hem de araba kullanma stresi ile aynı anda başa çıkamayacağı için ise gelin arabasını genellikle damadın ailesinden birisi kullanır. Örneğin abi, kuzen, amca olabilir. Fakat tabii seçenekler arasında yakın bir arkadaşın ve özel şoförün olduğunu da unutmamak gerek.

Bazı çiftler ise gelin arabasında baş başa olmayı tercih ediyor. Bu durumda ise gelin arabasının şoförü, haliyle damat oluyor.