gelin çiçeği

Gelin Çiçeği

Hiç düşündünüz mü gelin çiçeği hangi gereksinimle nasıl ortaya çıktı ? Gelin çiçeği alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ?

Gelin çiçeğinin tarihi 16. yüzyıla dayanır. İngiltere’ye ait olan bu gelenek yaza hazırlık sürecinde gelinlerin yıkanması sonrasında güzel kokmak için çiçeklerle kendilerini süslemeleri ile ortaya çıkmıştır. Daha sonra ise Yunanistan’da yapılan düğünlerde gelin ve damat için taç yapımında kullanılan çiçekler zamanla tüm dünyada yaygınlaşmaya başlamıştır. Gelinlerin çiçekleri taşımasında esas amaç temizlik ve güzel kokmaktır. Günümüzde ise kadınların çiçek olmadan evlenmeyecekleri bir gerçektir. Bir inanış ürünü olan gelin çiçeğinin düğünlerde kullanılması artık şart olmuştur.

Sembolik bir durum olan gelin çiçeğinin atılması sadece Türkiye’de değil tüm dünyada aşırı benimsenmiştir. 11 ve 13. yüzyılda Avrupa’da gerçekleşen düğünlerde düğünün sonuna doğru gelini kovalamaya başlar ve gelinlikten parça koparırlarmış. Bu parçaları saklarlar ve kendilerine şans getireceklerine inanırlarmış.

Gelin Çiçeği Nasıl Olmalı ?

Birbirinden farklı renkte ve modelde hazırlanan gelin çiçekleri, canlı ya da yapay olarak tercih edilmekte. Gelinlik alındıktan hemen sonra gelin çiçeği araştırmalarına başlanması gerekir. Aksi taktirde gelinliğe, düğün konseptine, ayakkabıya ya da saç ve makyaja hiç uymayan bir gelin çiçeği kullanımı ile karşı karşıya kalınabiliyor. Çiçek seçimi yaparken şüphesiz ki en çok dikkat edilmesi gereken nokta çiçeğin yapay mı yoksa canlı mı alınacağıdır. Her iki çiçek çeşidinin de kendi içerisinde farklı avantajları bulunuyor. Özellikle yaz ve bahar aylarında kır düğünü yapan gelinlerin tercihi olan canlı çiçekler, düğün konsepti ile muhteşem bir uyum yakalıyor. Canlı gelin çiçeği alırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey, çiçeklerin göze güzel görünmesi için kullanılan boyalardır. Boyanmış olan çiçekler gelinliğinize bulaşarak leke oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden çiçek alacağınız ya da sipariş edeceğiniz yerden doğal renkli çiçekler hakkında bilgi almalısınız. Eğer kır düğünü yapmayı planlıyorsanız; mor, pembe, kırmızı ya da sarı renklerinin ağırlık verildiği buketleri tercih etmelisiniz.