İslama göre cinsel ilişki

İslamiyete Göre Evlilikte Cinsellik

İslamiyete göre cinseliğin evlilikteki yeri nedir ?

Dinin belirlediği çerçeve içerisinde yani ehli sünnete göre evlilikte önemli yeri olan cinsellik için eşlerin ya da eşlerden birinin ilk deneyimini evlendikten sonra yaşayacak olmasının hassasiyet gerektiren bir durum olduğunu unutmamak gerekir. İslam alimleri, kocasıyla sevişerek onu hoş tutan kadını cennetlik gösterirken, kocasının isteğine yanıt vermeyen kadını lanetliyor. Dinimizce birçok kaynağa göre  kadın ve erkek, cinsel görevlerinden kaçmamalıdır. Kadın İlmihali Ansiklopesi’nde, özellikle kadının, kocasının sevişme istemine karşılık vermesi gerektiği, şu ibarelerle anlatılmaktadır;

Kadın kocasının izni olmadan oruç tutar da orucu nedeni ile kocasının arzu ve isteklerini karşılamaktan kaçınırsa Allah ona üç haramın günahını yükler. Kişi, cinsel ilişkiye karısını çağırdığı zaman karısı ocak başında yemek pişiriyorsa da kocasının davetine cevap vermelidir. Kişi, karısını yatağa çağırdığı zaman kadın gelmekten kaçınır, kocası da bu nedenle ona kırgın olarak gecelerse melekler sabaha kadar o kadına lanet eder. Size cennetlik kadınları tanıtayım mı? Onlar bir hata ettikleri veya kocaları tarafından bir haksızlığa uğradıkları zaman kocalarına karşı, ‘seni hoşnut etmedikçe uyuyamayacağım’ diyebilen kocalarına düşkün kadınlardır.”

 

Adetli ve lahusa iken bir kadının ibadet edemeyeceği gibi cinsel ilişkiye girmesi de dinimizce yasaklanmıştır. Ancak bu duruma elbise üzerinden izin verilmiştir. Adetli kadının dizi ve göbeği arasından yararlanılmaması uyarısı yapılırken, kadının bu dönemde uygun olmayan bir elbise giyerek kocasının nefsini uyandırmaması öneriliyor.