kadının kocası üzerinde ne gibi hakları vardır

Kadının Koca Üzerindeki Hakkı

İslamiyet’e göre kadının kocası üzerinde ne gibi hakları vardır ?

Erkeklerin kadınları üzerindeki ilişkilerinin iyilik ve güzellik temeli üzerine kurulu olmaları gerektiği emredilmektedir.

-Erkek hanımının sırlarını ulu orta yerde başkalarına karşı açığa çıkarmamalıdır. Bu durum İslamiyet’e göre erkeğin hanımına o gün için yaptığı büyük bir ihanet olarak değerlendirilir.

-Nedeni ne olursa olsun hanımını dövmemeli ona karşı şiddet uygulamamalıdır. Bununla ilgili ise bir hadisi örnek verebiliriz. ”Yediğinizden yedirin giydiğinizden giydirin sakın onları dövmeyin ve onlara incitici söz söylemeyin.” ”Kadın kaburga kemiğinden yaratılmıştır. Hep seni hoşnut edecek şekilde şekilde davranamaz. Eğer ondan faydalanmak istersen bu haliyle de faydalanabilirsin. Şayet doğrultayım dersen kırarsın. Kadının kırılması da boşanmasıdır.” Müslim, Rada 59

-Evliliğin sorunsuz geçmesi için karşılaşılan sorunlara karşı alttan alınmalı, iyimser, anlayışlı ve yumuşak huylu olunmalıdır. Nisa suresi, 19) bunun için örnek verebiliriz. ”Kadınlarla iyi geçinin”

-Evlenen kadının haftada bir kez ailesini ziyaret etme hakkı vardır. Erkek istemese bile bu mani olamaz.

-Evlendikten sonra bir yıl süresince eşler arasında bir münasebet söz konusu olmamışsa erkekten kadının ayrılma hakkı vardır.

Şüphesiz bu maddeler daha da artırılabilir. Fakat ailede esas olan hukuktan önce ahlaktır, fedakarlıktır.