Karşımızdaki İnsanı Tanımaya Çalışırken Yapılacaklar

Bir insanı tanımaya çalışmak gerçekten zorlayıcı bir süreç. Bazen bize en yakın olan insanlar bile bizi davranışlarıyla biliyorlar. Böyle zamanlarda bir insanı gerçekten tanımanın zorluğunu daha net kavranış oluyoruz. Fakat hayatımıza aldığımız insanların karakteristik özellikleri ile alakalı genel geçer kriterleri tanıma ve anlayabilme imanımız da mevcut. Bu yazımızda da karşımızdakini tanırken dikkat etmemiz gereken şeylerin üzerinde duracağız.

 

Özellikle Çalkantılı Dönemlerde Tanımaya Özen Gösterin

Çalkantılı ya da gergin dönemlerde karşınızdaki insan size karşı daha farklı davranabilir. Böyle dönemler karşınızdaki insanı daha yakından tanımanız için büyük bir fırsat teşkil eder. Bu sayede onun sinirli ve gergin tavırlarını gözlemleyebilme imkanı elde edebilirsiniz. Sinirli ve gergin anlar aynı şekilde karşınızdaki insanla aranızdaki ilişkinin niteliğini de etkileyebilir. Başka sebeplerden kaynaklanan gerginlikleri size yansıtması gibi etkenler, karşınızdaki insanın size karşı ilerleyen zamanlarda daha katı davranacağının göstergesi olarak da yorumlanır. Bu yüzden kontrolü erkenden elinize almanız ve onu gerekli konularda uyarmanız yararlı olacaktır.

 

Karşınızdaki İnsanın Hayat Görüşünü Sorgulayın

Hayatınızdaki insanı sadece gündelik olaylara verdiği tepkilerden yüzeysel olarak değerlendirmeyin. Onu daha derinlemesine tanıyabilmek adına sürekli olarak onun hayat görüşünü sorgulayın. Aynı şekilde çevre bilincine sahip olup olmaması, hayvanlara ve doğaya iyi davranan biri olması gibi kriterleri de değerlendirmeye alabilirsiniz. Tüm bu etkenler uzun vadede onun gerçekte nasıl biri olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.

 

Onunla Uzun Süre Vakit Geçirmeye Çalışın

Onunla sadece gündelik buluşmalardan ziyade uzun süreli vakit geçirmenizi sağlayacak buluşmalar ayarlamaya çalışın. Bu sayede onunla daha derinlemesine diyalog kurabilir ve iç dünyasını analiz etme fırsatı elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, gündelik diyalog ve sohbetlerden ziyade daha felsefi ya da manevi diyaloglar sürdürebilirsiniz.