kızlık soyadını kullanmak

Kızlık Soyadını Kullanmak

Evlendikten sonra kişi kızlık soyadını nasıl kullanabilir ?

Gelin evlenince belirtmediği takdirde doğrudan eşinin soyadını alır. Ancak kendini soyadını kullanmak isteyenler de var. Bunun için ne yapmanız gerektiğine bu yazımızda yer vererek sizlere kolaylık sağlamak istedik.

2015 yılından önce kadın kendi soyadını kullanamazken bu tarihten sonra Yargıtay kararı ile  bu durum değişti. Kararda kızlık soyadını kullanmak insan hakkı olarak belirtilerek cinsiyete dayalı bir ayrıma gidilmeksizin kızlık soyadını kullanma talebi için haklı bir gerekçe aranmayacağına hükmedildi. Sonuç olarak evlendikten sonra hem eşinin hem de ailesinin soy ismine sahip olmak isteyen kadınların bekarlık soyadını kullanması mümkün.

 

Evlendikten Sonra Kızlık Soyadını Kullanabilmek

Eşinin soyadını ve kendi soyadını birlikte kullanmak için nikah işlemi başvuru sırasında bu durumu beyan eden bir dilekçe nikah kayıt masasına verilmelidir. Evlendikten sonra, önce ki soyadınızı eşinizin soyadıyla birlikte kullanmak isterseniz, bu durumda yapmanız gereken, isteğinizi yeni kimlik başvurusu sırasında dilekçe doldurarak beyan etmektir.

 

Sadece Kızlık Soyadı Kullanılabilir mi ?

Sadece kızlık soyadını kullanabilmek birçok insan için sadece evlilik masasına gelindiğinde düşünülen, merak edilen bir durumdur. Bunun için bir dilekçe doldurmalı ve aile mahkemesinde dava açarak bekarlık soyadı kullanılabilmekte.