mutlu-evliligin-sirlari

Mutlu Evlilik İçin Olmazsa Olmazlar

Mutlu Evlilik İçin Olmazsa Olmazlar

Her insanın evlilik temennisi bir yastıkta yaşlanmak, rüya gibi birlikteliktir. Ancak hayatın her evresinde olduğu gibi inişlerin çıkışların, sorunların, yaşanması bir kaçınılmazdır. Evliliğin bir ömür mutlu geçmesi için ilişkinin güçlü olması gerekir. Peki ilişkinin güçlü olması için dikkat edilmesi ya da yapılması gereken durumlar nelerdir ?

-Hayallerle başlayan birçok evlilik günümüzde çoğunlukla mutsuz hale gelebilmektedir. Bunun en önemli nedeni kişilerin evlilikten fazla beklentilerinin olması. En kötüsü de kişilerin bu beklentilerinin yaşam tarzına uymamasıdır. Dolayısı ile evlilikten beklentinizi büyük tutmayın.

-Kişinin kendi istek ve arzularını anlayamaması bir başkasını anlamasında güçlük yaşatacaktır. Çoğunlukla şiddetli geçimsizlik nedeniyle sonlanan evlilikler, aslında eşlerin birbirlerini anlamaya ve aralarındaki uyumu korumaya çalışmamaları ve birbirlerini kafalarındaki rollere sokma gayretleri nedeniyle bitmektedir. Kendinizi ve eşinizi keşfedin.

– Cinselliğin düzeni olması gereklidir. Tartışmalarda yatağın ayrılması boşanma olasılığını artırır.

– Çiftler evlenince, toplumun onlara yüklediği roller doğrultusunda evlilik sürecine sevgililiği birbirlerine yakıştıramazlar. Böylece kısa süre önce sevgiliyken yaşadıkları güzel paylaşımları evliliklerine taşıyamazlar. Evlilikle birlikte sevgiliyken yaptıkları davranımlardan uzak duran çiftler zaman içerisinde hayatın onlara sunduğu monotonluğu yaşar ve sevgilerini, paylaşımlarını sorgulamaya başlarlar. Yani sevgiliyken yaptıklarınızı tekrarlayın.

-Saygı duymalı ve karşı taraf bir şey anlatırken her zaman iyi bir dinleyici olunmalı. karşınızdakini anlamak istiyorsanız empati yapmalısınız.

-Sizin için önemli olan her konuyu mutlaka konuşmalısınız.

Evlilikte yaşanılan sorunları en yakın çevrenize şikayet mahiyetinde anlatmak ilişkileri olumsuz etkilemektedir.

-Aile saadetini ve birliğini muhafaza etmek ev muhabbetine bağlıdır.