Nee! İnternetten mi Tanıştınız? Ön yargıları Kırın

 

Her yıl internet üzerinden tanışan yüz binlerce çift evlilik yoluna adım atıyor. Her ne kadar yaygın bir durum olsa da toplumun bazı kesimleri internet üzerinden evliliğe soğuk bakabiliyor. Bu durum internet ilişkilerinin yaygın olduğu gerçeğiyle çelişse de çevrenizdeki insanlara eşinizle ya da sevgilinizle internet üzerinden tanıştığınızı söylediğinizde yadırganabilirsiniz. Böylesine bir durumda çevrenizdeki insanların internet ilişkilerine karşı önyargılarını yıkmak yine sizin elinizdedir.


İnternet İlişkilerinin Modern Çağın Bir İhtiyacı Olduğunu Vurgulayın

İnternet üzerinden tanıştığınızı duyan ve sizi bu yüzden yadırgayan insanlara öncelikli olarak internet ilişkilerinin modern çağın bir ihtiyacı olduğunu vurgulayabilirsiniz. Modern toplumun yeni sosyalleşme biçimi olan sosyal medya ya da evlilik siteleri gibi uygulamalar, her sene binlerce insanın tanışmasına ve evlenmesine olanak veriyor. Böylesine bir ortamda internet üzerinden tanışan çiftlerin birbirlerini zamanla daha iyi tanıdıkları da inkar edilemez bir gerçek olarak öne çıkıyor. İnternet ilişkileri yüz yüze ilişkilere göre daha fazla emek ve zaman istediğinden internet üzerinden tanışanların birbirlerini daha detaylı bir şekilde tanıdıklarını söylemek yanlış olmaz. Eğer internetten tanıştığınız için çevreniz tarafından eleştiriliyorsanız bu gerçekleri onlara da aktarabilirsiniz.

 

Kendi Mutluluğunuzdan Örneklendirmeler Yapın

İnternet ilişkilerine dair önyargıların temelinde güven sorunu yatar. İnternetten tanışma olayına ön yargılı bakan insanlara kendi mutluluğunuzdan örneklendirmeler yapabilirsiniz. Ayrıca internetten tanışma sürecinin güven problemini nasıl ortadan kaldırdığını da anlatabilirsiniz. İnternetten tanışma evresinin oldukça uzun bir süreç olduğunu ve karşınızdaki insana olan güvenin adım adım inşa edildiğini belirtebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra internetten tanışan başka insanları örnek göstererek bu önyargıların üstesinden gelebilirsiniz.

 

Evlilik Programları ile Hiçbir Farkı Yok

Geçtiğimiz yıllarda ülkemizde oldukça popüler olan evlilik programları, her sene yüzlerce çiftin tanışmasına ve evlenmesine ön ayak olan programlardı. Teorik olarak internetten tanışmanın bu gibi programlar üzerinden tanışmak ile hiçbir farkı bulunmamaktadır. Tam tersi bu gibi programlar tanışma sürecini herkesin gözü önünde gerçekleştirirken evlilik siteleri gibi uygulamalar özel ve karşılıklı olarak tanışmaya ön ayak olur. Bu bağlamda internet üzerinden tanışan çiftlerin kendilerini, evlilik programı gibi medyatik ve ticari programlardan tanışan çiftlere göre daha rahat bir şekilde ifade ettiklerini söylemek yanlış olmaz.