Tektaş alırken nelere dikkat edilmeli

Tektaş Alırken Bilmeniz Gerekenler

Tektaş alırken nelere dikkat edilmeli ?

Tektaş yüzük erkek ve kadın arasındaki aşk ve sevgiye anlam katan ve kattığı anlamları da taşıyabilen en önemli aşk simgelerinden biri olarak, oldukça uzun zamandır kullanılmakta, evlilik tekliflerinin vazgeçilmez şahidi olmaktadır.

İlişkileri bir üst seviyeye taşımak için ciddiyeti şıklık ve zariflikle birleştiren pırlanta tektaş modelleri ışıltıyı da beraberinde getirerek, sevginin zarifliğini üzerinizde taşımanızı sağlar. Günümüzde bu denli önemli olması sayesinde de birçok farklı zevke, yaşa ve stile hitap edecek zenginlikte tektaş yüzük modelleri üretilmektedir. Bu değerli ve vazgeçilmez tektaş yüzüğü seçerken nelere dikkat edilmeli ?

-Tektaş alırken öncelikle gerçek tektaşı nasıl anlarım ? Gibi bir takım sorularınız olabilir. Burada önemli olan tektaş yüzüğünün bir mücevher firmasının tasarımı olmasıdır.

-Eğer tektaş yüzüğü bir düğün arefesinde satın alacaksanız bütçeniz için fiyatını dikkate almanızda fayda var.

-Renk durumu pırlantalarda harflerle anlatılır. Bu skala ’ya göre S ve Z arası renklidir kalite ve fiyat olarak çok düşüktür. N ve R arası da renkli beyazdır. K ile M arası çok hafif beyaz, I ile J hafif beyaz, H-G beyaz,  F,E ve D doğada az bulunan renksiz nadir pırlantalardır. Bu renk skalasına göre seçim yapabilirsiniz.

-Elmas yer altında çok uzun yıllar basınç ve belirli bir ısıda oluştuğu için belirli çizikler bulunur. Bu çiziklerin birçoğu gözle görülmeyecek derecede küçüktür. En değerli grup FL – IF grubudur. Daha sonra VVS1-VVS2 onu takip eder. VS1-VS2 ve SI1 Türkiye’de bulabileceğiniz iyi bir renk ile rahatlıkla alabileceğiniz düzeyde temizliğe sahiptir. SI2-SI3, PI1, P2, P3 gibi ucuz ama kötü berraklıklardan ise uzak durmakta fayda var.

-Tektaş yüzük atın alırken pırlantasının kaç karat olacağına göre seçim yapılır. Buna göre fiyat belirlenir.

– Çok iyi bir kesim 0.20 karatlık bir yüzüğü 0.25  karat vasat kesilmiş bir pırlanta ile aynı  gibi de gösterebilir. Tektaş yüzüklerde genellikle yuvarlak kesim tercih edilirken prenses, zümrüt, oval ve damla kesimde çok sık tercih edilen kesim türlerindendir.