Türkiyede Yabancı Biri İle Evlenmek

Türkiye’de Yabancı Biri İle Evlenmek

Evleneceğiniz kişi bir Türk değil de bir yabancı ise nasıl bir prosedür izlemeniz gerekir ?

Türkiye Cumhuriyeti kimliğine sahip olmayan biri ile yapılan evlilikte istenen bazı belgeler bulunmaktadır. Bunlar;

Türkiye’de Yabancı Biriyle Evlenmek İçin Gerekli Belgeler 

Türk Vatandaşından İstenen Belgeler

-Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı

-Aile hekimi onaylı sağlık raporu detaylı bilgiye linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

-Başvuru yapılacak belediyenin talep ettiği sayıda fotoğraf

 

Yabancı Uyruklu Vatandaştan İstenen Belgeler

-Kimlik / Pasaport; Pasaportun veya ülke kimliğinin Türkiye’de noter tasdikli Türkçe tercümesinin yapılması şart. Eğer pasaport ile başvuru yapılıyorsa; pasaportun süresi geçmemiş ve verilecek nikah gününü de kapsıyor olması gerekir.

-Vizenin de belgeler arasında olması şart. Vize süresi dolmuş ise ikametgah tezkeresi/ikametgah izin belgesi gerekmektedir.

-Son 6 ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf.

-Varsa aile hekimlerinden, yabancı uyruklu kişinin bağlı olduğu bir aile hekimi yoksa devlet hastanesinden evlilik için sağlık raporu alınması gerekmektedir.

Yabancılar için evlenme ehliyet belgesi de istenen belgeler arasında. Yabancı uyruklu kişilerin, yaş, medeni durum gibi evlenmelerine engel bir durumlarının olup olmadığını evlenme ehliyet belgesi ile kanıtlamaları istenmektedir.

-Yabancı uyruklu kişinin kendi ülkesinde evli olmadığına dair, yine kendi ülkesinin yetkili makamlarından talep ederek bekarlık belgesi alması gerekmektedir.

-Eğer evlenme ehliyet belgesinde kişinin anne-baba ismi, doğum yeri ve doğum tarihi bilgilerinden herhangi biri yer almıyorsa, ayrıca bu bilgilerin yer aldığı doğum belgesi istenmektedir.

Yabancı uyruklu biri ile evlenmek için gerekli belgelerin geçerlilik süresi ilgili kurumdan alındığı tarihten itibaren 6 ay geçerlidir. Yabancı makamlardan alınmış belgelerin Türkiye’de geçerli olabilmesi için bazı koşullar bulunmakta. Bunlar; belgenin Türkiye’de resmi evrak olarak kabul edilmesi için gereken apostil işlemi ile noter onaylı Türkçe tercümesinin teminidir.