yıldırım nikahı için gerekli belgeler

Yıldırım Nikahı Nasıl Yapılır ?

Yıldırım nikahı nasıl yapılır

Söz, nişan, kına ve düğüne vakit ayırmak istemeyen veya bununla uğraşmak istemeyen kişiler direk yıldırım nikahı uygulamasından yararlanmak ister. Eskiden nikah işlemleri için teslim edilen belgeler, uzun süre bürolarda kalırdı. Bundan dolayı nikah işlemleri uzun sürerdi. Şikayette bulunan çiftlerin mahkeme kararıyla nikah kıydırmasıyla, bu uygulama yaygın bir hale aldı. Aynı zamanda günümüzde nikah işlemleri hızlı bir şekilde ilerlediği için yıldırım nikahına ihtiyaç duyulmamaktadır.  Ancak halk arasında bilinen evrakların teslim edilir edilmez hemen nikah kıyılma işlemi kesinlikle söz konusu değil.

Evlilik için istenen belgelerin hızlı bir şekilde toplanması gerekir. Çiftler yıldırım nikâhı yapmak istediklerinde, en az 24 saat öncesinden bağlı bulundukları evlendirme dairesine evlenmek istediklerine dair beyanlarını bildirmelidir. Verilen beyannamelerde kimlik bilgileri ve fotoğraflar imzalarla beraber yer alır. Evlendirme memuru, evlenme talebini kontrol eder ve tasdikler.

Yıldırım Nikahı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir ?

 Yıldırım nikahı için gerekli belgeler nelerdir derseniz de şu şekilde sıralayabiliriz:

  •  Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopisi
  • Evlenme Beyannamesi
  • Vesikalık Fotoğraf
  • Evlilik Sağlık Raporu

Bu belgeler, başvuruda bulunacağınız belediyeye göre değişiklik gösterebilir. Çünkü birçok belediye, e-devlet sistemine entegre olması nedeni ile, eskiden beyan edilmesi gereken birçok bilgiyi, online sistem üzerinden görüntülenebiliyor. Sisteme entegre olmayan belediyeler ise ikametgah belgesi, nüfus kayıt örneği ya da evlenme ehliyet belgesi gibi belgeleri de saydığımız belgelere ek olarak talep etmektedir. Bu nedenle nikah başvurusundan önce, başvuruda bulunacağınız belediyeden gerekli belgeleri öğrenmenizde fayda var.